ניתוח מתיחת פנים

מתיחת פנים הוא אחד הניתוחים הנפוצים ברפואה הפלסטית, והוא מיועד לגברים ונשים המעוניינים להעלים קמטים, להדק עור רפוי באזור הפנים והסנטר ובאופן כללי להסתיר את סממני הגיל ולהצעיר את מראה הפנים הכללי. בדף הזה תוכלו לקרוא על השיטות החדשניות לניתוחי פנים המבוצעות במרכז תל אביב לכירורגיה פלסטית בניהולו של ד"ר רם סילפן, על המועמדים המתאימים לניתוח, על תופעות לוואי וסיבוכים ועל ההחלמה מהניתוח והחזרה לשגרה.

למי מתאים ניתוח מתיחת פנים, כיצד הוא מבוצע ומה חשוב לדעת לפני ואחרי

ניתוח מתיחת פנים מהווה את אחד מהניתוחים השכיחים מבין קבוצת ניתוחי ראש-צוואר. מאז התיעוד הראשון של ניתוח מתיחת פנים באצילה פולניה בשנת 1901, התפתחו הגישות הניתוחיות במהלך השנים.
בעבר, טיפל הניתוח בשכבות העור החיצוניות בלבד. גישה זאת נכשלה אסתטית הן בטווח המיידי שלאחר הניתוח (הפנים נראו מתוחות מדי ולא טבעיות) והן בטווח המאוחר יותר (בו נצפתה צניחת עור הפנים זמן קצר לאחר הניתוח).

הסקת המסקנות משיטת ניתוח זו הביאה להכרה כי ניתוח מתיחת פנים אינו יכול לטפל בשכבות העור החיצוניות בלבד הן בגלל התכונות האלסטיות של העור והן מכיוון שתכונות אלה משתנות מאוד ממטופל אחד למשנהו מהסיבות הבאות:
בחיפוש אחר תוצאות טבעיות יותר, שיחזיקו לאורך זמן רב יותר, התפתחו שיטות שהתבססו על טיפול הכולל בנוסף לעור גם מרכיבים נוספים. כך החל עידן ניתוחי מתיחת הפנים הרב-שכבתי (Composite Facelift). בגישה זאת מטפלים גם בשכבות התת-עוריות וגם במעטפת העור החיצונית על מנת שיתקבל מראה טבעי ועמיד לאורך זמן. אולם בד בבד עם השימוש בשיטה זאת החלו להופיע סיבוכי השיטה שכללו בעיקר בצקות ממושכות וסיכון מוגבר לפגיעה בעצב הפנים.

בעקבות מחקרים שנערכו בשנות ה-70 אותרה רקמת חיבור-שריר שהוגדרה כרקמת הSMAS, או בשמה המלא Superficial Aponeurotic System. גילוי זה חולל את המהפך בגישה לניתוח מתיחת פנים לו אנו עדים בשנים האחרונות. רקמה זאת העוטפת את בלוטת הרוק והינה המשכית לשרירי הרקה ולשריר הצוואר מראה עמידות חזקה מאוד, וככזאת מאפשרת מתיחה ניכרת של כל שרירי הפנים לקבלת תוצאות הדומות לניתוח מתיחת פנים בשיטה הרב-שכבתית.

 

צפו בד"ר רם סילפן מסביר על ניתוח מתיחת פנים

שיטות חדשות לניתוח מתיחת הפנים - צפו בד"ר סילפן בתכנית ''משפחה שכזאת''

חידושים בתחום מתיחת הפנים - צפו בד"ר סילפן בתוכנית "מילון היופי"

יתרונות השיטה החדשה לניתוח מתיחת פנים:

1. חיזוק והידוק של הרקמות התת-עוריות לכוונים המנוגדים לצניחת הפנים ובכך תורמים להחזרת המראה הצעיר והרענן לפנים.

2. הפחתה ניכרת בבצקת וזמן החלמה מהיר יותר.

3. ירידה משמעותית בסיבוכים ובעיקר בכל הנוגע לפגיעות אפשריות בעצב הפנים (כיוון שמישור הניתוח שטחי לעצב).

ניתן לדמות את התוצאה אם פשוט נעמוד עמידת ראש ונביט בעצמנו במראה.

 

מי מתאים לניתוח מתיחת פנים ומהו הגיל הרצוי?

ניתוח מתיחת פנים מיועד למטופלים או מטופלות בהם התפתחו רפיון בשרירי העור הפנים המתבטאים בקמטים ובמראה נפול של הפנים.
טווח הגילאים יכול להיות רחב מאוד – החל בגילאים הצעירים (לרוב כתוצאה מירידה משמעותית במשקל) או בגילאים מבוגרים מאוד (בהם בדרך כלל מתבצע ניתוח מתיחת פנים בפעם השנייה או אף השלישית). אולם הגיל הממוצע הוא בסביבות גילאי ה-50.

 

אם מתחילים מוקדם, האם צריך לחזור על הניתוח?

זוהי טעות נפוצה – מתיחת פנים אחת לא מביאה את הצורך לחזור על הניתוח והעור לא מזדקן מהר יותר לאחר הניתוח. הסיבות להזדקנות העור שונות אבל הן בעיקר קשורות לתורשה, לאורח החיים, לתזונה, ולגורמים נוספים כדוגמת עישון או חשיפה ממושכת לשמש.

 

מי לא מתאים לניתוח מתיחת פנים?

התוויות נגד לניתוח מתיחת פנים הינם מטופלים בעלי מחלות רקע רבות, מעשנים כבדים, כאלה הצורכים תרופות מדללות דם באופן קבוע או בעלי ציפיות לא מותאמות.

 

מתיחת פנים לגברים

גברים מוטרדים לא פחות מנשים מרפיון העור, הקמטים וסימני הגיל הניכרים בפנים עם השנים. אבל רבים מהגברים הפונים לניתוחים פלסטיים חוששים כי מתיחת פנים תשנה את מראה פניהם בלי היכר ואף תגרום להם לאבד את קווי המתאר הגבריים. זאת ועוד, גברים רבים חוששים מצלקות בולטות בעקבות הניתוח.
לד"ר רם סילפן יש ניסיון רב בניתוחי מתיחת פנים לגברים, והוא מקפיד על התאמת הניתוח למטופל כך שמראהו הטבעי יישמר ופניו לא ייראו מתוחים או נשיים מדי – אלא רק צעירים יותר. בנוסף, באמצעות שימוש בתפרים קטנים וטלסקופיים, הצלקות מוסתרות היטב והן אינן גלויות לעין גם אצל גברים מקריחים או בעלי שיער קצוץ.

כמה זמן מחזיק ניתוח מתיחת פנים?

הניתוח צריך להחזיק בין 5-10 שנים ובממוצע בסביבות 7-8 שנים. התוצאות יחזיקו זמן רב יותר אם לא תהיה למשל ירידה במשקל, הופעת מחלות אחרות וכאמור בהתאם לנתוני התורשה וסגנון החיים עליהם דיברנו קודם.

 

ההכנה לקראת הניתוח:

ההכנה לקראת הניתוח שגרתית – המטופלים יתבקשו לבצע בדיקות דם או בדיקות נלוות אחרות וכן יצטרכו להמנע מעישון ולהפסיק לפני הניתוח תרופות מדללות דם (כולל תוספי מזון שונים).

 

השיטות הניתוחיות בהן מתבצעת מתיחת הפנים

השיטות הניתוחיות השונות (הנקראות בשמות שונים דוגמת חתך קצר, מיני מתיחת פנים ומתיחת פנים קלאסית) מתבססות על חתכים שונים החל מחתך קצר בקדמת האוזן ועד חתכים נרחבים יותר בקדמת ומאחורי האוזן. אנחנו מתאימים את החתכים לבעיות אותן אנו רוצים לפתור בפנים. באופן כללי ניתן לומר כי החתכים בקדמת האוזן יטפלו בשליש העליון / אמצעי ותחתון של הפנים בשעה שהוספת החתך מאחורי האוזן תסייע לטיפול באזור הצווארי.

באופן כללי, החתך מתחיל ברקה, יורד לקדמת האוזן מקיף את החלק התחתון של תנוך האוזן ועולה אל מאחורי האוזן. חתך זה מאפשר חשיפה טובה של כל אזור הפנים והצוואר ומאפשר טיפול בכל אזורי נפילת הפנים. ככלל החתכים מתוכננים עפ"י הצורך בניתוח – למשל אם אנחנו רוצים בו זמנית להביא להרמת הגבות בצידי העיניים נצטרך לבצע חתך גבוה יותר . באם קיים צורך בפעולות ניתוחיות אחרות (דוגמת הרמת עפעפיים, שאיבת שומן צווארית, ניתוח אף, הגדלת סנטר או אפילו הצמדת אוזניים), ניתן יהיה לבצע את כל הפעולות במקביל ובמהלך הניתוח בצורה משולבת.

ניתוח מתיחת פנים יכול להתבצע בהרדמה כללית או בטשטוש עם הרדמה מקומית. הניתוח נמשך כ-3 שעות ומלווה בדרך כלל באשפוז של לילה אחד להשגחה ושחרור ביום שלמחרת.
בתום הניתוח יושארו בד"כ נקזים אשר יוסרו ביום שלמחרת. אזורי החתך יחבשו במשחה אנטיביוטית ומעליה יעשה שימוש בחבישת לחץ מתאימה.
לרוב מומלץ אשפוז בן יום אחד לאחריו יוכלו המטופלים ללכת לביתם.

 

החידושים הטכנולוגיים בתחום מתיחת הפנים

ההתקדמות הרבה בשיטות הניתוחיות של מתיחת הפנים נובעות בעיקר ממספר סיבות:
1. שיפור משמעותי בשיטות ההרדמה.
2. שיפור בזמני ההחלמה מהניתוח.
3. שיפור בתוצאה האסטטית – המראה "המתוח" פחות מקובל היום ואנו שואפים לקבל מראה טבעי המאפשר חזרה לשגרה ולחיי החברה במהירות.

במקביל להתקדמות בביצוע השיטות הניתוחיות, אנחנו עדים בנוסף לשיטות המשתלבות בניתוחי מתיחת הפנים, אשר במטופלים הנכונים עשויים לשפר עוד יותר את התוצאה הסופית.

מבין אלה נמנים:
א. שימוש בהזרקות שומן עצמוניות – שתלי שומן מאריכי חיים יותר מאשר כל חומר מילוי אחר. בנוסף אלה לא מייצרים תגובות אלרגיות. לאחרונה אנחנו מדווחים על תוצאות טובות יותר בשימור תאי השומן המוזרקים בלחץ נמוך במחטים זעירות. אלו משמרים את קרום תאי השומן ובכך מאריכים חיי תא השומן.

ב. טסיות מועשרות פלזמה (Platelet Rich Plasma- PRP) – בשיטה זאת נלקח דמו של המטופל, ובאמצעות סרכזת (צנטריפוגה) מופקים מהדם מרכיבים המכילים גם הורמוני גדילה אשר בהזרקתם החוזרת לגוף יביאו לגירוי והאצה של מנגנוני ההחלמה של הגוף. טייגר ווד, שחקן הגולף הידוע התפרסם בזמנו בהזרקות חוזרות של PRP לפני תחרויות גולף חשובות.יתרון השיטה – שימוש בחומר טבעי שהגוף בעצמו מייצר.

ג. תאי גזע – מטרת השימוש בתאי גזע להחזיר מראה רענן ומעוצב לפנים. לאחרונה מבוצעי ניתוחי תאי גזע ללא חתכים. ברור, עם זאת, כי השימוש בשיטה איננה מהווה פתרון לעודפי עור. במאמר שפורסם לאחרונה על ידי כתב העת היוקרתי לנצט צויין כי תאי גזע עשויים להאריך תאי שומן המוזרקים בניתוח. השיפור מתבטא בשני אספקטים: האחד בהיבט מיקרוסקופי, תאי הגזע גורמים ליצירת הורמוני גדילה המעודדים הצערת רקמות. בהיבט המאקרוסקופי , ניתן להבחין בהחזרת נפח לפנים (אחד מהסמנים החשובים להזדקנות הפנים).

ד. דבק פיברין – בשנים האחרונות נעשה יותר ויותר שימוש בדבק פיברין . זהו חלבון בלתי מסיס המשמש כגורם חשוב בקרישת הדם. דבק פיברין הינו בשימוש גובר לאור העובדה שמשמש סגירת פצע ללא תפרים. לעיתים נעשה בו שימוש במהלך הניתוח על מנת להפחית דימומים ושטפי דם ובכך לקצר את זמן ההחלמה.
ה. שימוש בטכניקות ממוחשבות על מנת להעריך ולתכנן את ניתוח מתיחת הפנים – אלו עדיין נמצאים בחיתוליהם, וייתכן ובעתיד יעשה בהם שימוש משמעותי יותר.

ו. לייזר – ההתפתחות בטכנולוגיות הלייזר מאפשרת התחדשות עורית יעילה ובטוחה יותר מאשר בעבר. הלייזר עושה שימוש בקרן ממוקדת של אנרגית חום, הגורמת להתכווצות העור ומעודדת חידושו. בלייזר ניתן להשתמש באזורים בעלי מרקם עור עדין כמו לדוגמא עור העפעפיים.

ז. שיטות לא פולשניות היוצרות שיפור באיכות העור ולעיתים ניתן להשתמש בהן כתחליף זמני, במטופלים המתאימים, למתיחת פנים. מבין אלה נמנים – חומרי מילוי למינהם (דוגמת חומצה היאלורונית) אשר יביאו להחזרת נפח הפנים, בוטוקס (לשיתוק שרירי הבעה היוצרים קמטים).

שילוב בין מתיחת פנים ומתיחת צוואר

אצל מטופלים רבים חוסר שביעות הרצון ממראה הפנים מתרכזת באזור הסנטר ומטה, והם מעוניינים להצעיר את מראה הפנים ולהיפטר מעודפי העור המצטברים באזור הצוואר. עם הגיל, מתרופף העור ומיטשטשים קווי המתאר באזור הלסת והסנטר, תהליך המתחיל כבר בשנות השלושים המאוחרות או בשנות הארבעים המוקדמות. לקראת סוף שנות הארבעים ותחילת שנות החמישים ממשיך להתרופף עור הצוואר ולעתים נוצר מראה של ריבוי סנטרים, מה שמכונה באנגלית "Turkey Neck".
את הבעיה הזאת ניתן לפתור באמצעות ניתוח מתיחת צוואר הנערך בנפרד או בשילוב עם ניתוח מתיחת פנים. ניתוח הצוואר יכול להיות מינימלי או מלא, תלוי במיקום ובכמות העור העודף, בהרדמה מלאה או מקומית. לאחר הסרת עודפי העור והידוק שרירי הצוואר, עור הפנים מורם ונעטף מחדש, והתוצאה היא מראה פנים צעיר וקו מתאר חטוב ומעוצב.

מהו משך ההחלמה מהניתוח ומתי מתקבלת התוצאה הסופית?

לאחר הניתוח תופיע בדרך כלל בצקת, שמרביתה חולפת לאחר כשבוע עד 10 ימים. הבצקת הנותרת תיסוג לה בהדרגה ב-3 השבועות העוקבים, כך שניתן לחזור לעבודה כבר לאחר כשבועיים. תוצאתו הסופית של הניתוח תתקבל כ – 4 עד 6 שבועות ממועד הניתוח.

 

האם הניתוח כואב?

ניתוח מתיחת פנים הינו ניתוח שמרביתו עוסק ברקמות רכות. מכאן שתתכן תחושת משיכה אולם לרוב אין כאבים ניכרים ואם קיימים הם יטופלו במשככי כאבים רגילים.

 

תופעות לוואי וסיבוכים

דימומים או הצטברות נוזלים (סרומה) – שכיחות הדימום כאחוז אחד (אחד ממאה מטופלים). בד"כ יופיע הדימום ביממה הראשונה אולם דימום יכול גם להופיע מספר ימים לאחר הניתוח. במידה והדימום הוא ניכר יהיה צורך לנקזו.

זיהום – למרות שהתופעה איננה שכיחה, זיהום יכול להופיע לאורך קווי התפר ולהשפיע על אופי הצלקות.

א-סימטריה – חוסר סימטריה של הפנים הוא מצב נתון לפני הניתוח ויישאר כך גם אחריו. המטופל/ת חייב/ת להיות ער/ה לחוסר הסימטריה בפנים עוד בטרם הניתוח.

נמק – נדיר אך עלול להתרחש בעיקר אצל מטופלים/ות מעשנים. הטיפול כולל חבישות מקומיות המשמשות הגנה עד ליצירת רקמה חדשה באזור.

צלקות – לרוב יחלימו צלקות הניתוח הממוקמות באזור הפנים בצורה טובה, אולם בחלק מהמטופלים /ות יופיעו צלקות הבולטות מעבר לשטח הפנים, מגרדות ורגישות. הסיבה לכך בד"כ תורשתית.

פגיעה בעצב הפנים – הפגיעה הינה נדירה ויכולה להופיע באחד משני אופנים:

1. תחושתית (ירידה בתחושת עור הפנים) – בד"כ ישתפרו התסמינים בתוך כ- 6 עד 12 חודשים
2. תנועתית– זוהי פגיעה משמעותית בתנועתיות שרירי ההבעה המופעלים ע"י עצב הפנים. סיבוך זה נדיר מאוד היום.

למרות הסיבוכים שתוארו לעיל מהווה ניתוח מתיחת פנים בשיטות המודרניות ניתוח בטוח לכשמבוצע בידיים מיומנות. אחוז הסיבוך הנמוך בשילוב עם שיטות ההרדמה המתקדמות מאפשרות קבלת תוצאות המקנות את המראה הטבעי לפנים תוך חזרה מהירה לשגרת החיים.

 

איך נוכל לעזור לך?

שמרו על קשר

1-700-50-10-35

03-7608560

telavivplasticsurgery@gmail.com