ניתוח מתיחת בטן

למי מתאים ניתוח מתיחת בטן, כיצד הוא מבוצע ומה חשוב לדעת לפני ואחרי

ניתוח מתיחת בטן, אחד מהניתוחים השכיחים בכירורגיה פלסטית אסתטית, עבר שינויים משמעותיים בעשורים האחרונים. למשל, קווי הצלקת מניתוח מתיחת הבטן הותאמו לאורך השנים לצו האופנה שהיה נהוג באותו זמן; כך קרה שכאשר היה קו הביקיני הנמוך מודרני (סנט טרופז), הייתה הצלקת נמוכה מאוד, אולם כשקו הביקיני הפך להיות גבוה יותר (הביקיני הברזילאי) היה צורך להתאים את הצלקת החדשה לקו האופנה החדש.

בד בבד עם השינויים תלויי האופנה בטכניקות הניתוחיות, החלו להתפרסם בספרות המקצועית מאמרים שדנו ביתרונות ובחסרונות של השיטות החדשות ובעיקר התמקדו בצורך להקטנת הסיבוכים הניתוחיים. הבנה טובה יותר של האנטומיה וכן פיתוח טכניקות של ניתוחי מתיחת בטן שאינן מחייבות יצירת חתכים נרחבים, הובילו לירידה דרמטית באחוזי הסיבוכים ולתוצאות האסתטיות הרצויות כפי שאנו עדים להן היום.

מהי מטרת ניתוח מתיחת הבטן?

מטרת ניתוח מתיחת בטן היא הסרת עודפי העור והשומן באזור הבטן, חיזוק שריר דופן הבטן ועיצוב קו מתאר המותניים כך שיתאים לשאר אזורי הגוף.

צפו בד"ר רם סילפן מסביר על ניתוח מתיחת בטן ושאיבת שומן

מי מתאים לניתוח מתיחת בטן?

ניתוח מתיחת בטן מתאים לנשים וגברים הסובלים מחולשת דופן הבטן, עודפי עור, סימני מתיחה או חולשת שרירי הבטן. המטופלים/ת האידיאליים יהיו בעלי גובה ומשקל תקינים (BMI), כאלה אשר ירדו במשקל (לעיתים אף בצורה קיצונית) והעור העודף נראה כסינר המשתפל מבטנם, או נשים אחרי לידות אשר אינן מתכננות לידות נוספות.

הסיבה השכיחה ביותר לרפיון הבטן הינה ריבוי הריונות. במהלך ההיריון נמתחים העור ושרירי הבטן מעבר ליכולותיהם הביו-מכאניות. כתוצאה מכך נפגמת יכולתם האלסטית לחזור למצבם הראשוני. למעשה אנו עדים להחלשות השרירים הישרים של הבטן ולהפיכת מבני הבטן לדקים יותר. בדומה לתופעת ההיריון, גם ירידה גדולה במשקל, אם בשל דיאטות או בשל ניתוח כירורגי (קיצור קיבה), עשויים לתרום לעודפי עור גדולים ולחולשת דופן הבטן.

מי לא מתאים לניתוח מתיחת בטן?

התוויות נגד (יחסיות) לניתוח מתיחת בטן הינן צלקות באזורי הבטן השונים, מצבים רפואיים שונים (חולי לב, סכרת, השמנת יתר ועישון כבד), תכנון הריונות נוספים, אירועים קודמים של תסחיפים ריאתיים, השמנת יתר קיצונית [BMI מעל 40. ה- BMI מוגדר עפ"י היחס בין המשקל (בק"ג) מחולק בגובה (מטר בריבוע)] ומטופלים בעלי ציפיות לא מותאמות.

שכיחות הניתוח למתיחת בטן

עפי" נתונים המגיעים מארה"ב עולה כי בין השנים 1997 ו-2008 התרחשה עלייה של 333% במספר ניתוחי מתיחת בטן.

ההכנה לקראת ניתוח מתיחת בטן

ההערכה לניתוח מתיחת בטן חשובה ביותר. יהיה צורך לשים דגש בעיקר על יציבות משקל המטופל/ת ואורח חייו. ההערכה תכלול תשאול מלא בכל הנוגע למחלות לב, סכרת, אירועי תסחיפים בעבר וניתוחים קודמים (כולל פעולות לפרוסקופיות). כמו כן במקרה של מטופלות, יהיה צורך לברר האם המטופלת מתכננת הריונות נוספים. באשר למטופלים שירדו בצורה דרמטית במשקלם, מומלץ להמתין עד להתייצבות משקלית בטרם ינותחו.

הבדיקה הרפואית תכלול הערכה של מבנה הבטן, כמות ואיכות עודפי העור ונוכחות סימני מתיחה, הערכת המרכיב השומני ופיזורו בבטן ובמותניים, שלילת גושים ו/או בקעים וכן הערכה של חוזק דופן שרירי הבטן. לבסוף תעשה הערכת נוכחות ומיקום צלקות קודמות. לאחר שיבדקו כל אלה יהיה צורך לדון עם המטופל/ת לגבי השיטות הניתוחיות ולהתאים את השיטה לציפיות המנותח/ת.

בדיקות נוספות יכללו בדיקות דם שגרתיות (כולל תפקודי קרישה), צילום חזה, אק"ג, ובדיקת תפקודי ריאות במידת הצורך. במידה ויועלה החשד לבקע, יש צורך לערב כירורג כללי במהלך הניתוח בכדי לאפשר תיקון הבקע ומתיחת בטן בו זמנית.

השיטה הניתוחית בה מתבצעת מתיחת הבטן

עוד בטרם הכניסה לחדר הניתוח, יבוצעו סימוני הניתוח על גוף החולה במצב עמידה. ניתוח מתיחת בטן מתבצע בהרדמה כללית ואורך כשעתיים-שלוש שעות. בניתוח יבוצע חתך בקו המפשעה התחתון (הנמשך מקו מותן אחד למשנהו). חתך זה כאמור יתבצע במיקום המותאם לגזרת בגד ים או תחתונים בהם משתמשים תדיר המטופלים. דרך החתך יופרדו העור והשומן ממעטפת שרירי הבטן עד לגובה קשת הצלעות. בשעה שיתבצע שימור הטבור, תבוצע תפירה וקירוב מעטפת שרירי הבטן הישרים וכך יושג חיזוק דופן הבטן.
עתה יוסרו כל עודפי העור והשומן (הנמצאים בד"כ בין הטבור לקו הצלקת) והצלקת הבטנית תיסגר בשכבות של תפרים נמסים. בתום הניתוח יושארו נקזים והבטן תחבש בחגורת בטן הדוקה.

ימי אשפוז לאחר ניתוח למתיחת הבטן

בשנים האחרונות חלו שינויים רבים גם בנושא אשפוז החולים לאחר ניתוח מתיחת בטן. בשעה שבעבר היה נהוג לאשפז מטופלים לאחר מתיחת בטן למשך כיומיים, במרכזים רבים בעולם נהוג היום לשחרר את החולים כבר ביום הניתוח. מחקרים שפורסמו לאחרונה מצביעים על יעילות ובטיחות ניתוח מתיחת בטן המתבצעות על בסיס אשפוז יום. מחקרים אלה הראו כי אין תלות בין אחוז הסיבוכים ואורך האשפוז לאחר הניתוח. כאמור מתיחת בטן הפכה לפעולה המבוססת על אשפוז יום בעיקר לאור השינויים הבטיחותיים בהרדמה והיעילות האחר-ניתוחית כמו גם בכל הקשור לבקרת הכאב (משאבות כאב וטיפולים אלקטרומגנטיים).

המהלך לאחר ניתוח מתיחת הבטן, זמן ההחלמה ומתי מתקבלת התוצאה הסופית

מספר ימים לאחר השחרור מבית החולים יוצאו הנקזים. מומלץ שלא לשכב במיטה ולא לנוע, אלא לחזור לפעילות שגרתית בצורה הדרגתית. יש צורך בשימוש בחגורת הבטן במשך תקופה של חודשיים-שלושה במהלך היום. תפקידה של החגורה להקטין בצקות ולהאיץ את ספיגת נוזלי הגוף המצטברים באזור הניתוחי. בעוד שפעילות הכרוכה בהרמת משאות כבדים אינה מומלצת, ניתן יהיה לחזור לעבודה בתוך כשבועיים ממועד הניתוח. בד"כ מומלץ לחזור לפעילות גופנית הדרגתית כ-6 שבועות ממועד הניתוח. את התוצאה הסופית ניתן בד"כ לראות כ-3 חודשים לאחר הניתוח עם ספיגתם של מרבית הנוזלים באזור הניתוחי.

תופעות לוואי וסיבוכים בניתוחים למתיחת הבטן

למרות שלרוב שכיחות הסיבוכים נמוכה, בניתוחים למתיחת בטן עלולים להתרחש סיבוכים דוגמת פעירת פצעי הניתוח, הצטברות נוזלים (סרומה), דימומים, זיהומים, צלקות היפרטרופיות (הבולטות מעל שולי החתך), שינויים תחושתיים בעיקר בבטן התחתונה. סיבוכים נדירים יכללו תסחיפים ריאתיים, אובדן רקמת הטבור או נמק עורי, אזורי רגישות יתר (נאורומות). יש לציין כי קיימים גורמי סיכון העלולים לתרום למצבים אלה . מבין אלה נמנים: סכרת, יתר לחץ דם, BMI גבוה, עישון כבד או אסתמה וריבוי ניתוחים בו זמנית המאריכים את משך הניתוח. מצבים אלו אינם שכיחים במהלך ניתוח מתיחת בטן ולאחריו.

ניתוח מתיחת בטן להסרת עודפי עור

צפו בד"ר רם סילפן מסביר כיצד ניתן להסיר עודפי עור שנוצרו כתוצאה מירידה במשקל, לאחר דיאטה או לאחר הריונות

איך נוכל לעזור לך?

שמרו על קשר

1-700-50-10-35

03-7608560

telavivplasticsurgery@gmail.com